Yerel Yaşam

olacaklar 2020-01-31 22:48:47 359

Yerel Yaşam
Modern dünya, birkaç on yıl boyunca küreselleşmenin pençesine düştü. Birçok insan şimdi düzenli olarak yüzlerce ve binlerce kilometre yol kat eden yiyecekleri tabağına yiyor. Satın aldığımız şeylerin çoğu, aynı zamanda, gezegenin birçok turunu tamamladıkları doğal kaynaklar ve bileşenlerle, ulusların puanlarının ürünüdür.

Küreselleşme için mevcut çılgınlık sadece mümkün çünkü uzun mesafeler boyunca birçok şeyi ve insanı çok sık bir şekilde taşımak için elimizde araçlar var. Ne yazık ki, Tepe Yağ'ın yaklaşmasıyla, böyle bir toplu taşıma aracı çok daha uzun süre kullanılamayacak. Küreselleşmenin, milyonlarca yıl süren, ancak birkaç yüzyıl içinde çok az tükettiğimiz, bol miktarda petrol arzı gerektirmesi gerçeğinden uzaklaşamaz. Bundan sonraki birkaç on yıl içinde, şu anki küreselleşme mantrasının yerini, yerelleşmeye yeni bir odaklanma getirecek.

Burada, tüm küresel değiş tokuş biçimlerini terk etmemiz gerektiğini ya da ihtiyacımız olduğunu öne sürmüyorum. En önemlisi, yüksek değerli, üretilmesi karmaşık ve taşıması kolay ürünlerdeki küresel ticaretin çok uzun bir süre boyunca mantıklı ve kaynak etkin kalması muhtemeldir. İnternet aynı zamanda kitlesel küresel iletişimi ve dijital ticareti kolaylaştırmaya devam edecektir. Bununla birlikte, birçok ülkenin yiyeceklerinin ve temel mallarının çoğunu ithal etmeye devam etmesi mantıklı olamaz. Aslında, Tepe Petrol karşısında, herhangi bir ülke veya büyük bölge için kendisini besleyememek ve vatandaşlarına yaşamın temel gereksinimlerini sağlamak mümkün değildir.

Daha Yerel Yaşam
Daha fazla yerel yaşama geçiş, çok sayıda kademeli değişiklik gerektirecektir. Başlangıç ​​olarak, yerel tarımın yükselişini göreceğiz. Bugün, tüm büyük şehirler uzak mesafeden petrol yakıtlı araçlarla taşınan bir gıda kaynağına güveniyor. Ancak gelecekte şehirler çok daha kendi kendine yeterli olmalı ve en azından kendi yiyeceklerini üretmeye başlayacaklar. Bu, yemek yiyecek insanların gerçekten yaşadığı yerlerde yiyecek yetiştirmek için şehirlerin ortasında dikey çiftliklerin inşa edilmesini içerebilir . Tarafından iddia edildiği gibi dikey tarım savunucusu Dickson Despommierşeffaf, çok katlı binalarda hidroponik olarak yiyecek yetiştirmek için gereken tüm mühendislik ve bilim zaten mevcuttur. Aslında, Çin'deki Guangming akıllı şehir gelişimi zaten 80 dikey çiftlik içeriyor. Bu arada Chicago'da eski bir et paketleme fabrikası The Plant adlı dikey bir çiftliğe dönüştürülüyor .

Chicago'daki yukarıdaki deney de yalnız olmaktan uzak. Örneğin, İsveç'te Plantagon International adlı ödüllü bir şirket şu anda 17 katlı bir dikey çiftlik inşa ederken, Singapur'da Sky Greens tarafından işletilen dikey bir çiftlik zaten "A Go Grow" dikey çiftliğinden halka ürün satıyor. Bu arada, Kore'de, üç katlı deneysel bir dikey çiftlik zaten marul çalkalarken , - son zamanlarda Londra'da gördüğüm gibi - GrowUp adlı bir başlangıç , bir nakliye konteyneri kullanarak deneysel bir şehir merkezi aquaponik çiftlik inşa etti.
Kentsel tarım geliştirmenin yanı sıra, giderek daha fazla yerel bazda birçok şeyi üretmeye başlamamız gerekecek. Kısmen bu, otomobillerden giyime ve takım tezgahlarından ev eşyalarına kadar birçok ürünün ulusal üretiminin yeniden kurulmasını içerecektir. Ayrıca, mikro üretimin de yerel düzeyde kök salması muhtemeldir. Sanayi Devrimi'nden bu yana, müşterilerinin çoğundan yüzlerce veya binlerce mil merkezileştirilmesi gereken giderek karmaşıklaşan üretim teknolojilerine güvenmeye başladık. Ancak yeni teknolojiler yakında bunu değiştirecek. Örneğin, 3D baskı , karmaşık ürünlerin ve yedek parçaların çok yerel olarak üretilmesine izin verecektir. Ayrıca sentetik biyoloji biyoyakıtların, biyoplastiklerin ve biyoakriliklerin yerel olarak üretilmesine izin verecek ve yaşamın karmaşık üretken süreçleri herhangi bir yerde kullanılmaya başlanacak.

  • Paylaşın: