Genom Düzenlemeden Önce Biyolojik Savaş

olacaklar 2020-02-01 00:24:51 307

Genom Düzenlemeden Önce Biyolojik Savaş
CRISPR gibi gelişmeler biyolojik savaş için yeni olasılıklar sunmaktadır, ancak biyolojik silahlar gen düzenlemesinin başlamasından çok önce endişeye neden olmuştur. Harp tarihleri biyolojik patojenlerin kaydedilmiş ilk kullanımı M.Ö. 600 için geri Solon, bir Atinalı devlet adamı, krissa kuşatması sırasında düşman su kaynaklarını zehirledi. Yüzyıllar sonra, MS 1346 Caffa kuşatması sırasında Moğol ordusu, Avrupa nüfusunun üçte ikisini yok eden 14. yüzyıldaki Kara Ölüm salgınına katkıda bulunduğu düşünülen veba istila eden cesetleri şehre fırlattı.

Biyolojik silahlar 1925 Cenevre Konvansiyonu tarafından uluslararası olarak yasaklanmış olsa da, devlet biyo-savaş programları devam etti ve çoğu durumda II. Dünya Savaşı ve Soğuk Savaş sırasında genişletildi. 1972'de, bu ihlallerin kanıtı olarak 103 ülke Biyolojik Silah Sözleşmesi (BWC) olarak bilinen bir antlaşma imzaladı. Anlaşma biyolojik cephaneliklerin oluşturulmasını yasaklıyor ve saldırgan biyolojik araştırmalara izin vermese de, savunma araştırmalarına izin veriliyor. İmzalayanların her yıl biyolojik araştırma programları hakkında belirli bilgileri Birleşmiş Milletlere sunmaları gerekmektedir ve BM Güvenlik Konseyi'ne bildirilen ihlaller teftişe neden olabilir.

Ancak denetimler Güvenlik Konseyi'nin daimi üyeleri tarafından veto edilebilir ve uygulama için kesin bir kılavuz yoktur. Bunun da ötesinde, izin verilen savunma amaçlı biyolojik araştırmayı saldırgan mevkidaşından ayıran çizgi bulanık ve tartışma konusu olmaya devam ediyor. Gerçek sayılar hala bilinmemekle birlikte, patolog Dr. Riedel, “saldırgan biyolojik silah araştırması yapan] devlet destekli programların sayısının son 30 yılda önemli ölçüde arttığını" ileri sürüyor .

  • Paylaşın: