Devlet Biyolojik Silah Programları

olacaklar 2020-02-01 00:27:10 327

Devlet Biyolojik Silah Programları
Eyaletler tarafından işletilenler gibi büyük ölçekli biyo-silah programları çifte tehdit oluşturmaktadır: Kötü amaçlı kullanım potansiyelinin yanı sıra her zaman yanlışlıkla serbest bırakılma olasılığı vardır. Millett, ABD tehdit yüklenicisi Gryphon Scientific'in bin sayfalık bir raporuyla desteklenen bu tehditlerin kabaca eşit olduğuna inanıyor .

Tarihsel olarak, biyolojik ajanların hem kazara serbest bırakılması hem de kötü kullanımı zarar vermiştir. 1979'da, Sovyetler Birliği'ndeki Sverdlovsk [şimdi Ekaterinburg] bioweapons üretim tesisinden aerosolize şarbonun yanlışlıkla salınması vardı - tesisteki tıkanmış bir hava filtresi çıkarılmış, ancak değiştirilmemiştir. Olaydan doksan dört kişi etkilendi ve en az 64'ü hayvancılıkla birlikte öldü . Sovyet gizli polisi örtbas etmeye çalıştı ve yıllar sonra yönetim salgının nedenini kabul etmedi.

Daha yakın bir zamanda, Millett, bir ABD biyolojik savunma tesisinin “çeşitli laboratuvar denemeleri için gönderdiği şarbonu öldüremediğini ve dünya çapında gerçekten kötü şarbon göndermesini sağladığını” söyledi. 2015 yılında yapılan bir hükümet soruşturmasında kimse yok “Son on yıl boyunca, ABD ve diğer yedi ülkedeki 86 tesis düşük konsantrasyonlarda canlı [şarbon] spor numuneleri aldı… tamamen etkisiz hale getirildiği düşünülüyor.”

Ancak bu olaylar, Japonya'nın 1930 ve 40'lı yıllarda kasıtlı biyolojik silah kullanımına kıyasla soluklaşıyor. “İkinci Dünya Savaşı'na kadar Japon biyolojik silah programı tarafından Çin'de 30.000 kişinin öldürüldüğünü gösteren yayınlanmış bir tarih var. Ve eğer bu veriler doğruysa, bu her şeyden daha büyük büyüklük sıralarıdır ”diyor Millett.

Hastalığın yayılmasını kontrol etmenin neredeyse imkansızlığı göz önüne alındığında, kasıtlı bir saldırının amaçlananın çok ötesinde kazara etkileri olabilir. Örneğin Japonlar, sadece farkında olmadan bir salgını tetiklemek için sadece birkaç Çin köyünü hedeflemiş olabilir. Aslında, 1941'deki bir biyolojik saldırı sırasında binlerce Japonya'nın kendi askerinin enfekte olduğuna dair raporlar var .

1972 biyolojik silah programlarının yasaklanmasına rağmen, Millett birçok ülkenin hala biyolojik silah üretme kapasitesine sahip olduğuna inanıyor. Örnek olarak Sovyetlerin “kilit soruları cevaplayacak ve size biyolojik silahlar yapmak için tüm temel yetenekleri verecek bir dizi araştırma ve geliştirme aracı” geliştirdiğini açıklıyor.

BWC sadece saldırgan araştırmaları yasaklıyor ve “savunma programı şemsiyesi altında” diyor Millett, “silah yapacak olsanız neyi silahlandırmak istediğinizi anlamak için bir sürü araştırma ve geliştirme yapabilirsiniz. “Sonra, bir ülkenin bu silahları üretmeye başlaması için gereken tek şey“ üretimi çok hızlı bir şekilde büyütme kapasitesi ”dir. Sovyetler, örneğin,“ aşı gibi şeyler yapmak için bir dizi devlet tabanlı ticari altyapı inşa etti. ” günlük bazda, Sovyetler Birliği'nin ihtiyaç duyduğu şeyleri yapıyorlardı. Millett, “Ancak biyolojik silah programları için çok radikal bir şekilde yeniden başlatılabilir ve üretim tesislerine dönüştürülebilirler. Bu “koparma programı” olarak bilinir.

Millett, “İnanıyorum ki bir koparma programı kapsamında çok sayıda ülke var… Bu nedenle, bu saniyede dünya üzerinde serbest bırakabilecekleri tamamen hazırlanmış ve işlenmiş bir biyolojik silah programı olması gerekmez. ancak bunu yapmak için ihtiyaç duydukları tüm yapı taşlarına ve ihtiyaç duydukları takdirde mevcut altyapılarını bir silah programına nasıl dönüştüreceklerine dair bir plana sahip olabilirler. Bu bileşenlere yürürlükteki uluslararası yasalar uyarınca izin verilebilir. ”

  • Paylaşın: