De-eskalasyon

olacaklar 2020-02-01 00:30:41 451

Devletlerin şüphe uyandırmaktan kaçınmasının kolay bir yolu daha şeffaf olmaktır. Millett'in söylediği gibi, “Yaramaz şeyler yapmıyorsanız, o zaman olmadığını göstermek size kalmış.” Bu, herkese her şeyi açıklamak anlamına gelmez. Diğer devletlere endişelenmeleri gerekmediğini göstermenin yollarını bulmak anlamına gelir.

Örneğin, Millett 11 Eylül'den sonra ABD'de gelişen güvenlik kültüründen bahsediyor. 2001 şarbon mektubu saldırılarının yanı sıra ABD biyolojik savunma programlarına yapılan büyük yatırımın ardından, yabancıların bu biyolojik savunma tesislerinde çalışmasını önlemek için bir girişim başlatıldı. Millett, “Bu yola girmedikleri için çok memnunum,” çünkü en büyük risk, yabancı bir vatandaşın gizlice girmesi değildi. ”Aksine,“ yabancı uyrukluların programlar uluslararası düzeydeydi, Y ülkesi ayağa kalkıp ABD'yi biyo-savunma programında gizli bir biyo-silah programı bulundurmakla suçladığında, ayağa kalkıp 'Bekleyin bir dakika' diyebilen üç ülke daha var. Bilim adamlarımız bu tesislerde. Bu programla çok yakından çalışıyoruz,

Tarihsel olarak, biyo-silah programlarını çevreleyen gizlilik, diğer ülkelerin kendi araştırmalarına başlamasına neden olmuştur. I.Dünya Savaşı'ndan önce, İngilizler biyo-silah kullanımını araştırmaya başladı. Almanlar bunun farkındaydı. Savaşın başlangıcında, İngilizler fikri terk etmişlerdi, ancak Almanlar, bunu bilmeden, devam etmek için kendi biyo-silah programlarına başladılar. II. Dünya Savaşı'na gelindiğinde Almanya'nın artık bir biyo-silah programı yoktu. Fakat Müttefikler hala yaptıklarına inanıyorlardı ve ABD biyo-silahlar programı bu tür korkulardan doğdu.

  • Paylaşın: