Çift Kullanımlı Araştırma

olacaklar 2020-02-01 00:25:34 345

Dolayısıyla biyolojik savaş bir tehdit olmaya devam ediyor ve genom düzenleme teknolojisinin varsayımsal olarak tırmanabileceği bir tehdit. Genom düzenleme, “çift kullanımlı” olarak bilinen bir araştırma ve teknoloji kategorisine girer - yani, hem yararlı gelişmeler hem de zararlı yanlış kullanım potansiyeli vardır. Millett, “Etkinleştiren bir teknoloji olarak, bir şeyler yapmanıza olanak tanır, bu yüzden bunun olumlu ya da olumsuz bir şey olup olmadığını belirleyen kullanıcının amacıdır” diye açıklıyor.

Ve nihayetinde, olumlu ya da olumsuz olarak kabul edilen şey bir perspektif meselesidir. “Aynı etkinlik bir grup insana olumlu, diğerine olumsuz görünebilir. Hangisinin doğru olduğuna ve bu kararı kimin alacağına nasıl karar verebiliriz? ”Genom düzenleme, örneğin, hastalığı taşıyan sivrisinekleri ortadan kaldırmak için kullanılabilir; Ancak Millet'in işaret ettiği gibi, bazı kültürler ekosistemin böylesine açık bir şekilde manipüle edilmesini zararlı veya “kutsal” olarak görmektedir.

Millett, çift kullanımlı araştırmalarla baş etmenin en etkili yolunun, araştırmacıları tartışmaya dahil etmek olduğuna inanıyor. “Bilimsel topluma geleneksel olarak sorunun bir parçası olarak baktık” diyor. “Bilimsel topluluğun çözümün anahtarı olduğu, riskleri tanımlayanlar, bu araştırmanın hangi formları alması gerektiği konusunda tartışmayı başlatanlar olmaları için onları güçlendirdiğimiz bir noktaya geçmemiz gerektiğini düşünüyorum. “İyi bir bilim adamı,“ sadece iyi araştırma yapmakla kalmayıp, aynı zamanda iyi bir şekilde araştırma yapan ”diye ekliyor.

  • Paylaşın: