b..'a muhtac olacak bir insanlik bekliyor,bizi.

olacaklar 2020-02-01 01:57:01 511

İNSAN'IN  BAĞIRSAK MİKROORGANİZMALARI ile İŞLENMİŞ GIDALAR'DAN ;üretilecek yiyecekler daha saglikli olacak.
Kisaca herkes sictigi boku yiyecek. B...un bile degere kazanacagi bir gelecek bekliyor, bizleri.
Kanalimiza abone olmayi bildirimleri acmayi unutmayin olacaklar bensiz olmaz.
Nasil yiyecek insan insanin b..unu onlara gecelim.
Gıda üretim süreci boyunca işlenmiş gıdalar sonucu oluşan Maillard reaksiyon ürünlerinin (MRP ) sağlığa zararlı etkileri olabilmektedir.
Cell Host & Microbe’de yayınlanan bir araştırmaya göre, insan bağırsak mikroorganizmalarının yaygın bir MAİLLARD REAKSİYON  ürünü olan kimyasal fruktoselisini zararsız yan ürünler haline getirebildiğini göstermektedir. Fruktoselisin, işleme sırasında oluşan “Maillard Reaction Products” adlı kimyasal sınıfındadır. Bu kimyasalların bazıları zararlı sağlık etkileriyle ilişkilendirilmiştir. Araştırma bulguları spesifik bağırsak flora bakterilerinin vücuda alınan işlenmiş gıdaları daha sağlıklı hale getirebileceğini söylemektedir. Çalışma, steril koşullar altında büyütülmüş insan bağırsağı florası verilmiş ve işlenmiş gıda bileşenleri içeren diyetle beslenen farelerde yapılmıştır.
Modern diyet bileşenlerinin sağlıksız olabilecek bileşenlerinin parçalanması da dahil olmak üzere bağırsak mikroorganizmaları tarafından nasıl metabolize edildiğine dair daha derin bir fikir vereceği düşünülmektedir. İnsan bağırsak mikrobiyomlarının zararlı gıda kimyasallarını zararsız yan ürünlere nasıl metabolize ettiklerini belirlemenin tanımlamasına yönteme ihtiyaç bulunmaktadır.
İnsan bağırsak mikrobiyal florası için gıdalar kimyasal topluluğu olarak görülmektedir. Bu kimyasal bileşiklerin bazıları, bağırsakta yaşayan mikroorganizmalarda olduğu gibi insan sağlığı üzerinde de faydalı etkilere sahiptir. Örneğin, “Gordon” isimli bilim insanının geçmiş çalışması bağırsak mikrobiyomunun bebeğin erken gelişiminde, sağlıklı bağırsak mikroplarının sağlıklı büyümeye, bağışıklık fonksiyonuna ve kemik ve beyin gelişimine katkıda bulunduğu hayati bir rol oynadığını göstermiştir.
Gıda işleme sağlığa zararlı olabilecek kimyasallar üretebilir ancak bu tür kimyasallar diyabet ve kalp hastalığına bağlı inflamasyonla ilişkilendirilmiştir. Araştırmacılar, insan bağırsağındaki bakteriler ve genellikle tipik bir Amerikan diyetinin bir parçası olarak tüketilen kimyasallar arasındaki kompleks etkileşimleri anlamakla ilgilenmektedir.
Bu çalışmada, araştırmacılar “Collinsella intestinalis” adlı özel bir bakterinin kimyasal fruktoselisini zararsız bileşenlere ayırdığını göstermiştir. Fruktoselisin, makarna, çikolata ve tahıllar dâhil olmak üzere işlenmiş gıdalarda yaygın olarak bulunmaktadır. Kandaki yüksek miktarda fruktoselisin ve benzeri kimyasalların, diyabet ve damar tıkanıklığı gibi yaşlanma hastalıklarının birbiri ile ilişkili olduğu söylenmektedir.
Collinsella intestinalis’i bağırsak mikrobiyal florasında barındıran fareler, yüksek miktarda fruktoselisin içeren bir diyetle beslendiklerinde bu bakteri varlığında bağırsak mikrobiyal florasının fruktoselisini zararsız yan ürünler haline getirmede bir artış gösterdiği bildirilmektedir. Gordon; bu özel bakteri suşu, bu koşullar altında büyümektedir ve bu bakterinin sayıları arttıkça fruktoselisin daha verimli bir şekilde metabolize edileceğini söylemiştir ve şöyle devam etmiştir; “Bu ilk çalışmadan edinilen yeni bilgiler; potansiyel olarak zararlı kimyasalların zararsız hale dönüştürmek, sağlığa faydalı besleyici gıdaların geliştirilmesi için belirli bağırsak bakteri türlerini kullanmak potansiyel stratejiler tasarlamak için kullanılabilir. Bunun bir sonucu olarak, mikrobiyal floranın duyarlı ya da gıda işleme sırasında ortaya çıkan bazı ürünlerin etkilerine karşı dirençli olan tüketiciler arasında ayrım yapmamıza yardımcı olabilir”.
Gordon, Wolf ve arkadaşları da Collinsella intestinalis’in familyasındaki bakterilerin fruktoselisine aynı şekilde yanıt vermediği görülmüştür. Genomları biraz farklılık gösteren bu bakteri kuzenleri, fruktoselisin bakımından zengin bir ortamda gelişmemektedir. Araştırmacılar; bilim insanlarının bazı modern gıda üretimi prosesleri sırasında üretilen potansiyel olarak zararlı kimyasal maddeleri temizlemek için ayrı ayrı mikrobiyomların spesifik yaşam şartları ve kapasitelerinin tanımlanması ve kullanılması için gelecek çalışmaların gerekli olduğunu belirtmiştir.
Bağırsak mikrobiyotamızı çalışmalarla bilim ışığında daha iyi çözümlediğimiz günler↓
→Collinsella intestinalis← artık aklımızın bir yerindesin.
Söyle bir örnekte verelim.
Sarap yillandikca tatlanir,kalitesi artar, kalitesinin artmasiyla fiyatida artar.
Kimileri saraplari koleksiyon yapar. Kimileride bir sonraki nesile kalmasi icin uzun yillar saklar.
Sizde simdi sı...tıgınız b...kun deger kazanmasi icin bugunden saklayabilirsiniz.
Vakumlu posetler'de yada , ahsap ficilarda saklayabilirsiniz. :)))
Bazi yukledigimiz videolar 1-2 saat icinde silmek zorunda kaliyoruz silinen videolari silinmeden once seyredebilmek  icin bildirimleri acmayi unutmayin olacaklar bensiz olmaz.

  • Paylaşın: