Biyoprinting nedir

olacaklar 2020-02-03 01:17:40 589

Biyoprinting
Biyoprinting, doğal dokuları taklit eden doku benzeri yapılar oluşturmak için hücreler ve büyüme faktörleri gibi biyomalzemelerin birleştirildiği ek bir üretim işlemidir.

Teknoloji,  bu yapıları katman katman oluşturmak için bioink olarak bilinen bir malzeme kullanıyor . Teknik tıp ve biyomühendislik alanlarında yaygın olarak uygulanabilir. Son zamanlarda, teknoloji, rekonstrüksiyon ve rejenerasyonda kullanım için kıkırdak dokusu üretiminde de ilerlemeler kaydetmiştir.

Temel olarak, biyoprin baskı geleneksel 3B baskıya benzer şekilde çalışır. Dijital model, katman katman fiziksel bir 3B nesne haline gelir. Ancak bu örnekte, termoplastik veya reçine yerine canlı hücre süspansiyonu kullanılır.

Bu nedenle, hücre canlılığını optimize etmek ve doğru hücre matriks yapısı için yeterli bir baskı çözünürlüğü elde etmek için steril baskı koşullarını korumak gerekir. Bu, karmaşık dokularda doğruluk, gerekli hücre-hücre mesafeleri ve doğru çıktı sağlar.

İşlem esas olarak hazırlık, baskı, olgunlaşma ve uygulamayı içerir. Bu üç temel adımda özetlenebilir:

Ön baskı öncesi  , yazıcının üreteceği dijital modelin oluşturulmasını içerir. Kullanılan teknolojiler bilgisayarlı tomografi (BT) ve manyetik rezonans görüntüleme (MRI) taramalarıdır.
Bioprinting , bioink'in bir yazıcı kartuşuna yerleştirildiği ve birikiminin dijital modele göre yapıldığı gerçek yazdırma işlemidir.
Biyo- baskı sonrası, biyolojik malzeme için kararlı yapılar oluşturmak üzere basılı parçaların mekanik ve kimyasal uyarımıdır.

  • Paylaşın: