Biyolojik Silahlar Sözleşmesi

olacaklar 2020-02-01 00:29:06 501

Bu tedirgin edici gerçek, BWC'nin etkinliği hakkında sorular soruyor - yani, neyi iyi yapıyor ve neyi iyi yapmıyor? On yıldan uzun bir süredir BWC'de çalışan Millett, nüanslı bir görüşe sahip.

“Bu şeylere bir yasak koymamız parlak” diyor. “Biyolojik silahlarda diğer birçok silah sisteminden çok daha ilerideyiz. Geçen sene sadece nükleer silah yasağını aldık - ve buna sadece az sayıda ülke katıldı. Kimyasal silahlar, sadece 1995'te. Biyolojik silah yasağı büyük önem taşıyor. Bu konularda konuşmak için uluslararası düzeyde bir alana sahip olmak çok önemlidir. ”Ancak,“ olumlu olabileceğim alanın sonuna hızla ulaşıyoruz ”diye ekliyor.

Biyolojik silah yasağı, en azından kısmen, kimyasal silahların aksine, özellikle yararlı olmadıkları anlamıyla motive edildi. Geleneksel olarak kimyasal ve biyolojik silahlar birlikte ele alındı. 1925 Cenevre Protokolü her ikisini de yasakladı ve 1969'da Birleşik Krallık tarafından sunulan Biyolojik Silahlar Konvansiyonu için orijinal teklif her ikisiyle de ilgilenecekti. Ancak kimyasal silah yasağı nihai olarak BWC'den düştü, Millett, “çünkü bu Vietnam sırasındaydı ve bu yüzden Vietnam'da yasaklanmayacak bir dizi kimyasal ajan vardı.” ancak ABD ve SSCB imzalanmıştı.

Millet sonuçta ortaya çıkan belgeyi “istek uyandıran” olarak tanımlıyor . “Biyolojik Silahlar Sözleşmesi dört sayfa uzunluğunda, [1995] Kimyasal Silahlar Sözleşmesi 200 sayfa uzunluğunda, ver ya da al” diyor. antlaşma. ”

“BWC… devletlerin bu silahları yapmama taahhüdü olan kısa bir belgedir. Kimyasal Silahlar Konvansiyonu, bir teşkilatla uluslararası bir rejimdir. BWC kapsamında, başka bir durumdan endişe ediyorsanız, bu endişeleri dostane bir şekilde çözmeye çalışmalısınız. Ancak bunu yapamazsanız, Güvenlik Konseyi'ne bildirdiğiniz Sözleşme'nin Altıncı Maddesine geçiyoruz. Güvenlik Konseyi araştırmayı amaçlamaktadır, ancak elbette Güvenlik Konseyi'nin daimi bir üyesiyseniz, bunu veto edebilirsiniz, bu gerçekleşmez. ”

  • Paylaşın: