Biyolojik şavasin gelecegi

olacaklar 2020-02-01 00:21:43 340

İkisinde de 2016 ve 2017 , genom düzenleme ABD İstihbarat Topluluğu'nun yıllık Dünya Çapında Tehdit Değerlendirmesi haline getirdiler. ( Güncelleme: 2019 Tehdit Değerlendirmesi'nde de listelenmiştir .)  Biyoteknolojinin en umut verici modern gelişmelerinden biri, şimdi ABD ulusal güvenliği için bir tehlike olarak kabul edildi - ve iki yıl sonra tekrar listeden çıkarıldı. Bunların hepsi şu soruyu gündeme getiriyor: genom düzenleme tam olarak nedir ve ne yapabilir?

En basit ifadesi, “genom düzenleme” Biotechnologists düzenlemek için genom kullanan araçlar ve teknikler temsil - bitki, hayvan, bakteri ve DNA ya da RNA olduğu. Genom düzenleme teknolojisinin en eski versiyonları onlarca yıldır var olmasına rağmen, CRISPR'nin 2013 yılında piyasaya sürülmesi “genom düzenlemenin hızına, maliyetine, doğruluğuna ve verimliliğine büyük gelişmeler getirdi. ”

CRISPR veya Kümelenmiş Düzenli Olarak Serpiştirilmiş Kısa Palindromik Tekrarlar, aslında bakteriler tarafından DNA'larından virüs çıkarmak için kullanılan eski bir mekanizmadır. Laboratuarda, araştırmacılar, adres bu bir organizmanın genomunda hedef bir DNA dizisi ile eşleşen bir sentetik RNA ipliği oluşturarak bu işlemi tekrarlamak keşfetti. "Kılavuz RNA" olarak bilinen RNA zinciri, DNA'yı kesebilen bir enzime bağlanır. Kılavuz RNA, hedeflenen DNA sekansını bulduktan sonra, enzim bu konumda genomu keser. Daha sonra DNA çıkarılabilir ve yeni DNA eklenebilir. CRISPR , insanlar da dahil olmak üzere çok çeşitli bitki ve hayvanlarda yapılan araştırmalarla hızla genomları düzenlemek için güçlü bir araç haline geldi .

Genom düzenleme araştırmalarının önemli bir yüzdesi genetik hastalıkların ortadan kaldırılmasına odaklanmaktadır. Bununla birlikte, CRISPR gibi araçlarla, bir patojenin DNA'sını daha virülan ve daha bulaşıcı hale getirmek için değiştirmek mümkündür. Diğer potansiyel kullanımlar arasında “'katil sivrisinek', zımba bitkilerini silen vebalar, hatta insanların DNA'sına sızan bir virüs var.

Ancak genom düzenleme, nükleer silahlar ve siber hackleme gibi küresel tehditler arasında bir yeri hak ediyor mu? Bilimsel topluluğun birçok üyesine, katılımı aşırı tepki gibi geldi. Bunlar arasında, çalışmalarını biyoteknoloji ve biyo-savaş üzerine yoğunlaşan bir bilim politikası ve uluslararası güvenlik uzmanı Dr. Piers Millett de vardı.

Millett, biyoteknolojinin genel olarak bu raporlara girmesine şaşırmadı: beklemediği şey, belirli bir araç olan genom düzenleme için çağrılacaktı. Onun sözleriyle: “Hey, 'Hey, bu alanda geleneksel risk denklemimizi istikrarsızlaştırabilecek bir sürü yeni ortaya çıkan biyoteknoloji var olsaydı kişisel olarak daha rahat olurdum ve buna dikkat etmeliyiz. .' … Ama özellikle genom düzenlemesini söylüyorum, bunun arkasında hala hiçbir mantığı tam olarak anlamıyorum. ”

Ancak bu, genom düzenlemesinin kötüye kullanılmasının endişe kaynağı olmadığı anlamına gelmez. Teknolojinin doğru kullanımı bile çoğu zaman biyolojik patojenlerin genetik mühendisliğini, çok kolay silahlanabilecek araştırmaları içerir. Millett, “Kasten ölümcül, kolayca yayılan ve hafifletmek için uygun halk sağlığı önlemlerine sahip olmadığımız bir patojen yaratmaya çalışıyorsanız, yarattığınız şey gezegendeki en tehlikeli şeyler arasındadır. ”

  • Paylaşın: