Bioprinting Nasıl Çalışır

olacaklar 2020-02-03 01:21:20 839

Bioprinting Nasıl Çalışır?
Ekstrüzyon, mürekkep püskürtmeli, akustik veya lazer teknolojilerine dayanan çeşitli biyo-baskı yöntemleri mevcuttur. Çeşitli tiplere rağmen, tipik bir bioprinting prosesi az çok standart adımlardan oluşur:

3D Görüntüleme: Dokunun kesin boyutlarını elde etmek için standart bir CT veya MRI taraması kullanılır. 3D görüntüleme, cerrahın çok az ayarlaması gereken veya hiç ayar gerektirmeyen dokuya mükemmel uyum sağlamalıdır.
3D Modelleme:  AutoCAD yazılımı kullanılarak bir plan oluşturulur. Plan ayrıca, ayrıntılı olarak katman katman talimatlar içerir. Kusurların aktarılmasını önlemek için bu aşamada ince ayarlamalar yapılabilir.
Bioink Preparasyonu:  Bioink  , canlı hücrelerin ve kolajen, jelatin, hiyalüronan, ipek, aljinat veya nanoselüloz gibi uyumlu bir bazın kombinasyonudur. İkincisi, hücrelere büyümek için iskele ve hayatta kalmak için besin sağlar. Komple madde hastaya dayanır ve işleve özgüdür.
Baskı: 3D baskı işlemi, her katmanın 0,5 mm veya daha az kalınlığa sahip olduğu bioink katman katman bırakmayı içerir. Daha küçük veya daha büyük tortuların verilmesi büyük ölçüde püskürtme uçlarının sayısına ve basılan doku türüne bağlıdır. Karışım ağızlıktan oldukça viskoz bir akışkan olarak çıkar.
Katılaşma: Birikme gerçekleştikçe, tabaka yapışkan bir sıvı olarak başlar ve şeklini korumak için katılaşır. Bu, sürekli olarak daha fazla katman biriktikçe olur. Karıştırma ve katılaştırma işlemi çapraz bağlama olarak bilinir ve UV ışığı, spesifik kimyasallar veya ısı (tipik olarak bir UV ışık kaynağı yoluyla da verilir) ile yardımcı olabilir.

  • Paylaşın: