3.Dünya Savaşı Çıkar Mı?

mustafakavalci 2020-01-14 20:49:07 516

Günümüzde Amerikalıların %75i olası bir İran-Abd savaşına neredeyse kesin gözüyle bakıyor.

Bunun en önemli nedeni ise İran'daki İslam devriminden sonra İran'ın Anti Amerikan-Emperyalist adımlar atması ve Ortadoğu'da gücünü göstermesidir.

Türkiye Suriye'ye operasyon yaptığında ilk karşı çıkan ülkelerin başında İran geliyordu.

Suriye, Irak ve diğer Ortadoğu ülkeleri olsun İran sürekli askeri gücünü göstermeye çalışıyor. Rusya, Çin gibi ülkelerle yakınlaşırken batılı ülkelerle arasını açıyor.

Arası en bozuk ülke tabikide Amerika diyebiliriz. Karşılıklı hamleler yapıyorlar ve ikiside diğerinin altında kalmıyor. Özellikle Trump'ın emriyle İran'ın en önemli ismi Süleymani'nin öldürülmesi gerilimi tırmandırdı.

İran ekonomisi Abd ambargolarıyla büyük hasar almıştı.Halk artık İslam Cumhuriyeti'ni istemediğini belli etmeye çoktan başlamıştı.Yani İran'da durumlar çokta iç açıcı diyemeyiz. Diğer Müslüman ülkelerle bile aralarını iyi tutmuyor.Askeri gücüne güveniyor.

İran tamda şu sıralar Suleymani'nin öldürülmesiyle büyük bir şok geçirdi.

Bence bunu kesinlikle beklemiyorlardı. O yüzden ne yapacaklarına karar veremediler. Yaptıkları sadece iki Amerikan üssüne füze saldırısı düzenlemekti.
Yani İran'ın en önemli isminin öldürülmesine karşılık sadece iki Amerikan üssünün vurulması mı?
Amerikan askerlerinin kılına bile zarar gelmedi.

Açıklamalarına bakılırsa çok büyük bir saldırı yapacakları falan düşünülürdü.

Tabi Amerika bir savaş çıkarmaya çok meraklı, İran bir misilleme yapsa Amerika'nın 52 üssünü (Tarihi yerler dahil) vurmaya başlayacaktı.

İran bence balonun tekidir.Kendine fazla güveniyor.Karşısında kimin olduğunun farkında bile değil.Tabi Rus desteğini alsaydı sonuçlar biraz farklı olabilirdi ama Amerika'nın karşısında kendini tek buldu.Yanlış bir hamlede rejim devrilebilirdi.Mevcut rejimi korumak için ellerinden geleni yapacaklarını göstermiş oldular.

İleriki günler ne gösterecek bilemeyiz.Şahsen benim fikrimce olası bir İran-Abd savaşı muhtemel gözüküyor.Tabi 3.dünya savaşı çıkar mı bilemeyiz ama kazananlar şimdiden belli..

Olacaklar-icerik-resmi

Kazanalar silah sanayi,petrol hasreti cekenler, vede buradan nemalananlar
vodafone 2020-01-14 20:55:20

Olacaklar-icerik-resmi

Almanyasız ww3'ü ben neyleyim
mustafakavalci 2020-01-14 20:55:49

  • Paylaşın: