ios nedir ?

ios 2020-02-23 02:16:26 279

iOS, Apple'ın iPhone, iPad ve iPod touch üzerinde çalışan mobil işletim sistemidir. Tarihsel olarak, Apple yılda bir kez yeni bir iOS sürümü yayınlıyor, mevcut sürüm iOS 13.

2007'de Steve Jobs iPhone ve iPhone işletim sistemini tanıttı. Etkinlik sırasında Jobs, işletim sistemine Mac X ile benzer bir Unix çekirdeğini paylaştığı için OS X olarak başvurdu. Apple bir yıl sonra iPhone SDK'sını başlattığında resmi olarak iPhone OS olarak değiştirdiler.

2008 yazında Apple, App Store'u sürüm 2.0 ile iPhone OS'a ekledi ve bu, günümüzde hala keyif aldığımız “uygulama ekonomisi” için sahne oluşturdu.

Sürüm 3.0, 2009 yılında piyasaya sürüldü ve üçüncü taraf uygulamalar için kopyala / yapıştır, MMS desteği, Spotlight, mobil tethering ve push bildirimlerini içeriyordu.

Sürüm 4'te Apple nihayet iPhone işletim sistemini iOS olarak yeniden adlandırdı (iPad aynı yazılımı paylaşıyor). Başlıca özellikleri çoklu görev ve FaceTime idi.

iOS 5.0, Bildirim Merkezi, iMessage, Siri ve iCloud'u tanıttı.

iOS 6.0, Google Haritalar'ı Apple Haritalar lehine kaldırır ve Hesap Cüzdanı uygulamasını (artık Cüzdan olarak bilinir) ekledi.

Sürüm 7.0, yeni bir yazı tipi, daha düz simgeler, bir ve yeni Fotoğraflar uygulaması ile iOS'un çarpıcı bir yeniden tasarımını getirdi. Yeniden tasarım Jony Ive tarafından yönetildi.

İOS 8.0 sürümü, Apple nihayet üçüncü taraf klavyelere ve farklı uygulamalardan dosya paylaşma yeteneğine izin verdi.

9.0 sürümünde Apple Haritalar , elden geçirilen bir Notes uygulaması ve iPad için çoklu görevler yer alıyordu .

Sürüm 10.0, Siri, Haritalar ve iMessages için bir SDK içeriyordu.

Sürüm 11.0'da yeni bir iPad Yuvası, Özelleştirilebilir Kontrol merkezi, iPad'de sürükleyip bırakma ve üçüncü taraf entegrasyonlu Dosyalar uygulaması vardı.

Sürüm 12.0, cihazlarda, Kısayollar uygulamasında, ARKit 2.0 ve Memoji'de zamanınızı yönetmek için Ekran Saati özellikleri ekledi.

iOS 13, Karanlık Mod, kaydırma tarzı yazma, yeniden tasarlanmış bir paylaşım sayfası, uygulama indirmelerini% 50 daha küçük, 2 kat daha hızlı uygulama başlatma hızı, Memoji Stickers ve Memoji Makeup, HomeKit özellikli yönlendiriciler ve HomeKit Secure Video ile yeni bir “ Apple ”seçeneği, üçüncü taraf hizmetlere, tamamen yeni Apple Haritalar'a ve çok daha fazlasına giriş yapmak için kullanılır.

  • Paylaşın: