Tor Browser

deepweb 2020-03-03 04:44:38 198

Tor Browser
Darknet’e erişmenin en kolay ve zahmetsiz yollarından birisi Tor Browser kullanımıdır.
Çalışma mantığı kullanıcıların web trafiğini bir dizi başka kullanıcının bilgisayarları üzerinden yönlendirerek, asıl kullanıcıya ulaşılamayacağı bir gönüllü bilgisayar ağından şifreli iletişim sağlamaktır.

TOR ağına giriş yapan kullanıcılar, bu ağa güvenmiş olmaktadırlar. TOR Browser, ABD donanması tarafından internet üzerinde kimin kiminle görüştüğü bilgisini gizlemek için geliştirilmiştir.

Çeşitli işletim sistemlerinde çalışan, ücretsiz ve kurulumu kolay olduğu için popüler olmuştur. İletilecek olan paketler, ağ üzerindeki farklı sunucular (gönüllü bilgisayarlar) üzerinden iletildiği için herhangi noktada bir paketin yakalanması, gönderen ve alıcının rastgele seçilmesi nedeniyle esas kaynağı ve alıcıyı bulmayı zorlaştırmaktadır.
Aynı zamanda her düğüm değişiminde yeniden şifreleme işlemi gerçekleştirilir. Gerçek alıcıya paket iletimi gerçekleştirilene kadar en az 3 düğümden geçiş yapılacağı için normal kullanımdaki internet hızına göre düşük olacaktır.

Kullanıcı isterse düğüm sayısını arttırabilir. Varsayılan olarak üç düğümden geçiş yapıldığı düşünülürse, ilk düğüm sadece verinin kaynağını, ikinci düğüm verinin hangi düğümden geldiğini ve nereye iletileceğini, son düğüm ise sadece hedefi bilir.

Bu da tüm yolun bilinmemesini sağlar. Kullanıcının TOR Browser aracılığıyla nerelere erişim yaptığı bilgisi internet servis sağlayıcısından da gizlenmiş olur.

Yalnızca TOR ile erişilebilen birçok web sitesi bulunmaktadır. Bu tür siteler, “.com” veya “.org” gibi  bilindik, yaygın olarak kullanılan Üst Düzey Etki Alanı (TLD) değildir. Genelde “.onion” uzantısına sahiptir. Bu web sitelerine bağlantılar, yalnızca Orbot ve Orfox mobil uygulamaları gibi Tor ağında çalışan tarayıcılar veya uygulamalar tarafından kabul edilir. Aksi takdirde bu sitelere giriş yapamazsınız.

Kullanılan işletim sistemine uygun tor browser torproject.org adresinden indirilip kurulum işlemi gerçekleştirilebilir. Windows, linux, MacOSX üzerinde TOR Browser çalıştırılabilir.

Android işletim sistemi için uygulama geliştiriliyor ancak, ios için henüz bir geliştirme bulunmamaktadır. TOR Browser Surface Web’te de kullanılır. Bu durum, kullanıcıların siteleri anonim bir şekilde ziyaret etmesine imkan sağlar.

  • Paylaşın: