I2P anonim ag

deepweb 2020-03-03 04:47:11 183

Darknet’e erişmek için kullanılabilecek noktadan noktaya (P2P) erişim sağlayan anonim bir ağdır.

I2P, anonim ve güvenli olarak uygulamaların birbirleriyle mesajlaşmasını sağlayan katmanlar içerir. Ağ mesajlaşma tabanlıdır ve güvenli bir şekilde akışın sağlanması için bir kütüphane kullanır. Tüm iletişim uçtan uca şifrelidir. Bir mesaj gönderilirken 4 çeşit katmanda şifreleme işlemi yapılır. Hatta uç noktalar (gönderici ve alıcı) birer kriptografik tanımlayıcıdır.

Asimetrik anahtar çiftine sahip olan taraflar gibi de denilebilir. Ücretsizdir ve I2P’de uygulamalar ile anonim web tarama, web barındırma, sohbet, dosya paylaşımı, e-posta, blog gibi internetin tipik aktiviteleri gerçekleştirilebilir.
Normal web tarayıcılar ile kullanılmaktadır.

I2P’yi Dark Net’e erişmek için kullanılan diğer ekipmanlardan ayıran şey, genel kullanım amacı ve yönlendirme ile şifreleme protokolüdür. Genel kullanım amacı web’e göz atmak, mesajlaşmak ve dosya paylaşımıdır.

Herhangi bir dosya, mesaj ve benzeri paylaşımında gerçekleşeceği zaman tüneller oluşturulur. Tüneller verinin iletileceği yönlendiricilerden oluşmuş hatlardır.

Tüneller dosya göndermek için ayrı, dosya almak için ayrı olarak oluşturulur. Giden veri için oluşturulan tünel outband, gelen veri için oluşturulan tünel inband olarak isimlendirilir.

Yönlendiricilerde şifreli bir katman çözülerek bir sonraki yönlendiricinin ip adresi elde edilir.  Uzantıları .com, .net gibi TLD değildir, .i2p uzantısı ile biter. Örneğin www.i2p2.i2p/

  • Paylaşın: