Freenet

deepweb 2020-03-03 04:45:55 468

Freenet
Freenet 2000 yılında internetin anonim olarak kullanılmasını sağlamak için oluşturulmuş bir ağ projesidir.

Surface web de olduğu gibi veriler sabit bir sunucudan alınmaz. Freenet kullanıcılarında ve dağıtık halde bulunur. Freenet kullanıcıları bant genişliğinin ve sabit disklerinin bir kısmını vererek bu işe dahil olurlar. Veriler kullanıcılarda şifreli olarak tutulur ve kullanıcılara paylaştırılarak iletilir.

TOR da olduğu gibi sitelerin uzantıları bilindik TLD değildir. Format genel olarak localhost:8888/[Freenet Key] şeklindedir. Bu adresler yalnızca freenet içinde kullanılabilir.

Örneğin; http://127.0.0.1: 8888 / USK@z6lnOx7PPe1 6P3Sobu1KM9j iLiIxdvE3 L918QMVCLak ,AmZ7Re mmWcKM2 -W4Zs38 Ks511lRTsW leMj 2 mVARe B4E ,AQAC AAE / freenet docwiki/14/ şeklinde adreslere sahiptir.

Freenet ile internette anonim olarak güvenli bir şekilde dolaşılabilir, mail atılabilir, sosyal ağlara katılım sağlanabilir, dosya paylaşılabilir. Freenet’in iki farklı güvenlik seviyesi sunar; Opennet’te kullanıcılar isterse farklı kullanıcılar ile iletişime geçebilirler. Darknet’te ise sadece daha önce anahtar (public key) paylaşımı yaptıkları kullanıcılar ile haberleşirler. Her iki modda aynı anda kullanılabilir durumdadır. Dark Net kullanarak haberleşmek daha anonim kalınmasını sağlayacaktır.

Freenet ücretsiz olarak freenetproject.org adresinden kullanılan işletim sistemi türüne göre indirilerek kurulabilir. Kurulumu TOR Browser gibi basittir.

  • Paylaşın: