Deep Web Nedir?

deepweb 2020-03-03 04:38:35 189

Deep Web Nedir?
“İnternette, çeşitli teknik nedenlerle geleneksel arama motorları tarafından indekslenmeyen bir içerik sınıfı” anlamına gelir. Bu nedenle geleneksel bir arama motoruyla erişilemez.

Deep Web’deki bilgiler, özel intranetler (şirketler, devlet kurumları ve ya üniversiteler gibi iç ağlar), Lexis Nexis veya Westlaw gibi ticari veritabanları veya arama sorguları veya formları aracılığıyla içerik üreten siteleri kapsar. Hidden web olarak adlandırıldığı da olmaktadır.

Deep web’te bir site sahibi, web sitesini web tarayıcılarından gizli tutmak ve sayfaların endekslenmesini önlemek için bazı teknikleri kullanılır. Bunlardan bazıları, surface web sitelerinin sayfalarına bağlantı içermediğinden emin olmak, sayfalara erişimi teknik yollarla (örneğin, CAPTCHA’lar) sınırlamak veya sayfalara erişmek için giriş yapılmasını zorunlu kılmaktır.

Deep Web’ e örnek verilecek olursa; Pastebin büyük miktarda içeriğe sahiptir, çok fazla bilgi yayınlanması nedeniyle, çoğu sayfada kaynağa yönlendiren bağlantılar yoktur ve yalnızca belirli arama toolları kullanılarak bulunabilir.

Başka bir örnek, belirli bir grubun giriş bilgilerini kullanarak erişim sağladığı portallerdir. Bunlara örnek verilecek olursa bankacılık verileri, hasta verileri, kişisel kimlik verileri
detayli bilgi icin youtube kanalimizi takip edin

  • Paylaşın: