Darknet ve deep webde neler var

deepweb 2020-03-03 04:42:35 202

Darknet’te ve Deep Web’te Ne Gibi Verilere Ulaşılabilir?
İnternetin genel kullanımında, bir çok veri olağan akış gereği paylaşılır. Bu bilgiler, kullanıcı hesabı bilgileri, e-posta bilgileri, bankacılık işlemlerinde kullanılan bilgiler, hasta kayıt bilgileri, kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, dergi / kanal aboneliği bilgileri ve benzeri şekillerde çoğaltabileceğimiz kişiye özel olarak kullanılan her türlü  bilgi de diyebiliriz.

Hacker’lar elde ettikleri bu bilgileri Darknet’te satışa sunmaktadır. Darknet bu yönüyle bir pazara da benzetilebilir. Bu işin doğası gereği hackerler çok kolay müşteri bulabilmektedir.

Parabirimi olarak Bitcoin kullanılmaktadır. İzlenebilirliğinin çok zor olması nedeniyle tercih edilmektedir. Alıcı olmadığı durumlarda bu bilgiler paste (yapıştırma) siteleri aracılığıyla da yayınlamaktadır.

Genel olarak alışverişlerde karşı tarafta bulunan kişinin gerçekten bu bilgilere ne kadarına sahip olduğu yada paylaşmayacağının bir garantisi yoktur.

Darknet’teki pazarda işler genellikle güvene dayanan bir şekilde ilerlemektedir. Satıcılar derecelendirilebildikleri için puanı yüksek olanlar bir çeşit güvenilir kaynak olarak kabul edilmektedir.

Darknet’te yapılabilecek eylemlere örnek verilecek olursak; forumlar, bilgisayar korsanlarının ve suçlular, DDoS kampanyaları (Anonymous tarafından planlananlar gibi) organize etmek/koordine etmek için kullanılabilmektedir.

Darknet’teki e-ticaret sitelerinde, DDoS’un bir hizmet olarak verilmesi son yıllarda popülaritesini arttırmaktadır ve girişimci bilgisayar korsanları için büyük kazanç sağlamaktadır. DDoS saldırı araçlarından botnet kiralamalarına kadar, gerekli olan her şey şu anda karanlıkta mevcuttur.

2018 yılında keşfedilen JenX botnet’i Darknet’te kullanılabilen botnet servisine verilebilecek en iyi örneklerden biridir.
Gerçekleştirilecek olan bir DDoS hizmetinin bedelini, saldırının büyüklüğü gibi çeşitli saldırı vektörleri belirlemektedir.

Kötü amaçlı yazılımlardan olan fidye (Cyrpto) yazılımı da Darknet’te sunulan popüler ve farklı bir hizmettir.
Kullanıcı sadece fidye miktarını belirlemektedir. Gerisi siber suçlular tarafından hazırlanıp kurbana basit bir şekilde çalıştırılabilecek dosya olarak gönderilebiliyor.  

Diğer taraftan kısıtlayıcı rejimlerdeki muhalifler, dünyaya ülkelerinde neler olup bittiğini güvenli bir şekilde bildirmek için anonimliğe ihtiyaç duyabilirler.

Bazı çalışanlar kuruluşları hakkında gazetecilere edindikleri bilgileri kimliklerini gizleyerek paylaşmak istediklerini de görüyoruz. Bu tarz nedenlerle de Dark Net kullanılmaktadır.

Dark Net’in oluşturulma amacı Deep Web gibi kullanıcıların anonim ve güvenlik bir şekilde haberleşmesinin sağlanmasıdır. İçerik insanlar tarafından oluşturulduğu için ilgi, eğilim ve istekler doğrultusunda alanlar oluşmaktadır.

Kullanımın yasal yada yasa dışı olmasını durumunu yapacağı eylemlerle şahısların kendisi belirlemektedir.

  • Paylaşın: