Sentetik biyoloji

Teknoloji 2020-01-31 22:11:51 340

Yaşam, çok karmaşık şeyler yetiştirmek için depolanmış bilgi ve temel materyalleri kullanmakta oldukça iyidir. İnsanlar benzer şekilde yeni canlı sistemleri inşa etmeyi ve kontrol etmeyi öğrenebilirlerse, internet veya mikroelektronik ile rekabet etmek için bir biyoteknoloji devrimini tetikleyebilir.

Uzun yıllar boyunca, bir veya birkaç türden bir geni başka bir türün DNA'sına ekleyerek mevcut organizmaları değiştirmek için genetik mühendisliği kullanılmıştır. Bununla birlikte, şimdi daha ileriye gitmenin ve yeni ve tamamen yapay yaşam formları yaratmanın sınırındayız.

Sentetik biyoloji, standartlaştırılmış genetik bileşenlerden tamamen yeni biyolojik sistemlerin tasarımını ve yapımını ve mevcut yaşamın yeni amaçlar için radikal olarak yeniden tasarlanmasını içerir. Veya Biyoteknoloji Endüstrisi Derneği'nin açıkladığı gibi, "sentetik biyoloji, mühendislik ilkelerinin biyolojiye uygulanmasını içeren yeni bir disiplinlerarası alandır. doğal dünya".

Aşağıda sentetik biyoloji ve mevcut ve gelecekteki potansiyel uygulamaları hakkında kısa bir genel bakış sunulmaktadır. Ayrıca beş dakikalık Sentetik Biyoloji videomu izleyerek daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

İlk Sentetik Yaşayan Şey
Sentetik biyoloji, J. Craig Venture Institute'un ilk tamamen sentetik yaşam formunu yarattığı Mayıs 2010'da gerçekten manşetlere çıktı . "JCVI-syn1.0" olarak adlandırılan bu kendi kendini kopyalayan tek hücreli organizma, mevcut bir Mycoplasma capricolum bakterisine dayanıyordu . Bununla birlikte, özünde JCVI laboratuvarında 1.08 milyon DNA baz çiftinden yapılmış tamamen sentetik bir genom vardı . JCVI , dört DNA baz çifti G, T, C ve A'ya dayanarak kendi alfabetik kodlarını bile geliştirdiler. Daha sonra bu kodu sentetik bakterilerinin DNA'sına filigran yazmak için kullandılar. Kodu çözebilen herkes , JCVI bilim adamlarına e-posta göndermek için onu kullanmaya davetlidir !
JCVI-syn1.0'ın oluşturulması, tahmini 40 milyon dolara mal olan on yıllık bir araştırma sürecinin doruk noktasıydı. Ayrıca birçok mahallede tartışmalı bir konuydu. En azından Başkan Obama biyoetik komisyonundan derhal konuyu araştırmasını istedi. Bu organ , sentetik biyoloji araştırmalarını durdurmaya veya yeni alana herhangi bir ek düzenleme koymaya gerek olmadığını bildirmiştir . Bu nedenle sentetik biyologlar en azından şimdilik Tanrı benzeri güçlerini bildiği için kendi kendini düzenlemeye yalnız bırakılıyorlar.

BioBricks ile Bina
Sentetik biyolojiyle ilgili en şaşırtıcı şeylerden biri, ticaretinin araçlarının ve bileşenlerinin ne kadar gelişmiş olduğu. Örneğin, PartsRegistry.org web sitesinde artık “sentetik biyoloji cihazları ve sistemleri oluşturmak için karıştırılabilen ve eşleştirilebilen ücretsiz, sürekli büyüyen bir genetik parça koleksiyonu” bulunmaktadır. Bu tür parçalar artık New England BioLabs dahil şirketlerden de satın alınabilir . Zaten 235 dolarlık bir BioBrick Montaj Kiti bile satıyorlar . Bu arada, OpenWetWare.org Sentetik Biyoloji için bu harika Kavramsal Talimat Kılavuzunu kullanıma sunmuştur .

Standart bileşenleri kullanarak sentetik biyolojik sistemler oluşturma hakkında birçok pratik, teknik bilgi BioBricks Foundation'dan ücretsiz olarak edinilebilir . MIT, Harvard ve diğer araştırma ekiplerinden mühendisler ve bilim adamları tarafından kurulan bu kar amacı gütmeyen kuruluş, standartlaştırılmış veya "BioBrick" DNA parçalarına dayanan teknolojilerin geliştirilmesini ve sorumlu kullanımını teşvik eder. Bazı faydalı kaynaklar Sentetik Biyoloji ve Sistem Biyoloji Ağ Geçidi'nden de edinilebilir .

Sentetik Biyoloji Uygulamaları
Sentetik biyoloji potansiyel olarak geniş bir uygulama alanına sahiptir. Bunların çoğu biyomedikal olabilir . Örneğin, Artemisinin Projesi adı verilen bir girişim sıtmanın tedavisinde sentetik biyoloji kullanmayı planlıyor . Amaçları, sıtma ilacı artemisinin düşük maliyetli, yarı sentetik bir versiyonunu üretmektir. Bu amaçla ekip, Artemisia annua'dan alınan bir gen yolu oluşturuyorbitki ve diğer kaynaklar. Bu yapa

Yukarıdakilerin çılgınca göründüğü kadar, sentetik biyoloji gerçekten daha önce imkansız şeyleri başarmak için doğal dünyayı DNA düzeyinde kontrol altına almakla ilgilidir. Bir meşe palamudunun doğrudan ahşap bir binada büyümesi için programlanması gülünç gelebilir. Bununla birlikte, bir meşe palamudu, kir ve güneş ışığından daha fazlasını kullanmadan bir tür ahşap yapıyı büyütebildiğinden, kodunu aynı hammaddeden başka bir ürün üretecek şekilde değiştirmek tamamen dünya dışı bir senaryo değildir. Daha önce de belirtildiği gibi, gelecekte organik maddeleri biyoplastik PLA'ya dönüştürmek için sentetik olarak değiştirilmiş bakteriler kullanılacaktır. Ama neden orada dursun? Plastik şişeler yetiştiren bir ağaç oluşturmak için neden sentetik biyoloji kullanmıyorsunuz? Peki neden burada duruyor? Bir ağaç plastik şişeler ve meyve yetiştirebilirse, neden meşrubatla önceden doldurulmuş biyoplastik şişeleri veren bir ağaca sahip olmak için DNA'sını biraz daha ezmeyesiniz? Gelecekte sadece kend

  • Paylaşın: