atmosfer ozan tabakasi delinirse ne olur

Teknoloji 2020-02-25 05:04:20 279

Sessiz olurdu. Ses dalgaları iletmek için bir ortam gerektirir. Yerden titreşimler hissedebilirsiniz, ama hiçbir şey duymazsınız.
Kuşlar ve uçaklar gökten düşecekti. Havayı göremesek de (bulutlar hariç), uçan nesneleri destekleyen bir kütleye sahiptir.
Gökyüzü karardı. Atmosfer nedeniyle mavi. Ay'dan çekilen fotoğrafları biliyor musun? Dünya'nın gökyüzü böyle görünecekti.
Dünya yüzeyinde korunmasız tüm bitki ve hayvan yaşamı ölecekti. Boşlukta uzun süre hayatta kalamayız, atmosfer aniden yok olsaydı sahip olduğumuz şey buydu. İlk sıcaklık daha yüksek olacağı dışında, bir hava kilidinden "aralıklı '' ya da havaya uçmak gibi bir şey olurdu. Kulak zarları patlardı. Tükürük kaynar. En hızlı (en acı verici de olsa) ölüm olurdu. Ekshalasyon yaparsanız yaklaşık 15 saniye içinde geçip yaklaşık üç dakika içinde ölürsünüz. Bir oksijen maskesi verseniz bile nefes alamazsınız. senin diyafram kullanması nedeniyle. Bu basınç inhale için vücudun ciğerlerinin içindeki ve dışındaki hava arasındaki fark.

Diyelim ki basınçlı bir elbiseniz ve havanız var. Yaşayacaksınız, ancak maruz kalan cilt üzerinde büyük bir güneş yanığı alırdınız çünkü güneş ışığı radyasyonunu filtreleyen Dünya'nın atmosferi. Gezegenin karanlık tarafında bu etkiden ne kadar sorun yaşayacağınızı söylemek zor, ancak doğrudan güneş ışığında olmak şiddetli olacaktır.
Nehirler, göller ve okyanuslar kaynar. Bir sıvının buhar basıncı dış basıncı aştığında kaynama meydana gelir . Bir vakumda, sıcaklık sıcak olsa bile su kolayca kaynar. Bunu kendiniz test edebilirsiniz .
Su kaynamasına rağmen, su buharı atmosfer basıncını tamamen yenilemez. Okyanusların kaynamasını önlemek için yeterli su buharının olacağı bir denge noktasına ulaşılacaktır. Kalan su donacaktır.
Sonunda (yüzey ömrü öldükten uzun süre sonra), güneş radyasyonu atmosferik suyu oksijene böler, bu da karbon dioksit oluşturmak için Dünya üzerindeki karbonla reaksiyona girer. Hava hala nefes almak için çok incedir.
Atmosfer eksikliği Dünya yüzeyini serinletir. Biz bahsetmiyoruz mutlak sıfır soğuk, ama sıcaklık sıfırın altında düşeceği. Okyanuslardan gelen su buharı sıcaklığı yükselterek bir sera gazı görevi görür . Ne yazık ki, artan sıcaklık, denizden havaya daha fazla su geçişine izin verecek ve muhtemelen kaçak bir sera etkisine yol açacak ve gezegeni Mars'tan daha Venüs gibi yapacaktır.
Nefes almak için havaya ihtiyaç duyan organizmalar ölecekti. Bitkiler ve kara hayvanları ölecekti. Balık ölürdü. Çoğu suda yaşayan organizma ölür. Bununla birlikte, bazı bakteriler hayatta kalabilir, bu nedenle atmosferi kaybetmek Dünya'daki tüm yaşamı öldürmez. Kemosentetik bakteriler atmosfer kaybını bile fark etmeyeceklerdir.
Volkanlar ve jeotermal menfezler, suya eklemek için karbondioksit ve diğer gazları pompalamaya devam edeceklerdi. Orijinal ve yeni atmosfer arasındaki en önemli fark, çok daha az nitrojen bolluğu olacaktır. Dünya , meteor grevlerinden bir miktar azotu yenileyebilir , ancak çoğu sonsuza kadar kaybedilecekti.

  • Paylaşın: