Amerikalilar hayvan genetik muhendisligini destekliyor

Teknoloji 2020-01-31 21:23:23 201

Bilim adamları ekinlerimizi daha canlı hale getirmeye ve araştırma ihtiyaçlarına uygun hayvan modelleri oluşturmak için genetik manipülasyonu kullanmaya çalıştıklarından, hem bitkilerin hem de hayvan türlerinin genetik mühendisliği onlarca yıldır devam ediyor. Peki ortalama bir Amerikalı genetik mühendisliğine nasıl bakıyor?

Pew Araştırma Merkezi tarafından yapılan yeni bir araştırma , Amerikalıların hayvanlarda genetik mühendisliğinin olası kullanımlarına ilişkin görüşlerinin, teknolojinin mekanizmasına ve amaçlanan amacına bağlı olarak değiştiğini bulmuştur.

Katılımcılara, halihazırda mevcut olan, geliştirilmekte olan veya gelecekte kullanılabilecek beş farklı hayvan genetik mühendisliği senaryosu sunulduğunda, yalnızca insanı ön boşaltmak veya azaltmak için açık bir potansiyele sahip olanlara destek sağladılar. sağlık sorunları.

Örneğin, ankete katılanların yaklaşık yüzde 70'i, sivrisineklerin üremelerini önlemek ve böylece sivrisinek kaynaklı hastalıkların yayılmasını sınırlamak için genetik olarak mühendislik yapmanın teknolojinin uygun bir kullanımı olacağına inanıyordu. Ayrıca, katılımcıların yüzde 57'si, insan naklinde kullanılacak organları veya dokuları büyütmek için hayvanlara genetik mühendisliğin uygun olduğunu düşünmektedir.

Amerikalıların çoğunun uygunsuz bulduğu genetik mühendisliğinin kullanımı, insan tüketimi için daha besleyici etlerin yaratılmasını (yüzde 57 uygun olmadığını söylüyor) ve yakın ilişkili bir türden soyu tükenmiş bir hayvan türünü geri kazanmayı (yüzde 68 uygunsuz olduğunu söylüyor) içeriyordu. Şaşırtıcı bir şekilde, Amerikalıların yüzde 77'si genetik olarak akvaryum balıklarını parlatmak için mühendisliğin uygun bir teknoloji kullanımı olmadığını keşfetti - bunun zaten ticari olarak mevcut olmasına rağmen.

Hayvanlarda genetik mühendisliği kullanımına itiraz edenlerin bazı endişeleri, hayvanlar, insanlar veya ekosistem için bilinmeyen risklerin olabileceğiydi. Buna ek olarak, bazıları bu teknolojileri insanların doğal dünyaya müdahale ettiği ya da bilinmeyen risklerle ilgili genel endişeleri dile getirdiği görüşündedir.

Çalışma aynı zamanda yüksek bilimsel bilgiye sahip bireylerin genetik mühendisliği hayvanlarını daha az bilgiye sahip olanlardan daha fazla kabul etme eğiliminde olduğunu göstermiştir. İlginç bir şekilde, dini bağlılığı daha yüksek olan katılımcıların hayvanlar üzerinde kullanıma uygun birçok teknolojiyi dikkate alma olasılıkları daha düşüktü. Ancak ortalama Amerikalıların şu anda bu konularda nerede durduğuna bakılmaksızın, genetik mühendisliğinin herhangi bir kullanımını tam olarak araştırmak bilimsel topluluğun sorumluluğundadır - sonuçta kullanım için temizlenirse - teknolojinin sonuçlarının hayvanlar, biz insanlar veya çevre için gereksiz riske neden olur.

  • Paylaşın: